Notices

12 YEARS AND UNDER AND 15 YEARS AND UNDER AWARDS 2018

There was a large turnout of students in these awards and the standard was particularly high in all sections.

 

Results are as follows: 

12 YEARS AND UNDER PIANOS: 

1st - Max Jiang; 2nd - Yiqing Cao; 3rd - Lulu Yao  Honourable Mention- Andi Wu

12 YEARS AND UNDER WINDS:

1st - Emily Miao - Flute; 2nd - Ben Gittins - Trumpet; 3rd Kyle Ng - Trumpet

12 YEARS AND UNDER STRINGS:

1st - Zachary Shieh - Cello; 2nd - Louise Turnbull - Violin; 3rd - Sonia Banik - Violin

Honourable Mention - Erika Lee; Daniel Feng

 

15 YEARS AND UNDER PIANOS:

1st - Clarisse Dinh; 2nd - Michelle Zhou; 3rd - Jeanine Morgan

Highly Commended: Ewen Wang; Emily Wu; Matthew Wu; Catherine Zhu

15 YEARS AND UNDER WINDS:

1st - Anushi Fernandopulle - Flute; 2nd - Dominic Carpenter - Alto Saxophone; 3rd - David Narvaez

15 YEARS AND UNDER STRINGS:

1st - Dindin Wang - Violin; 2nd - Dandan Wang - Violin; 3rd - Matthew Wu - Violin

Highly Commended: Vicky Deng; Lydia Tan

                                                               CHAMBER MUSIC AWARDS

A most enjoyable afternoon was held on Sunday May 20th with five outstanding groups performing.    RESULTS ARE:

1st PLACE:  Young ANAM Quartet                                                                                                       Grace Wu - violin; Edward Walton - violin; Jamie Miles - Viola; Katrina Wang - cello                           2nd PLACE Kalan Quartet                                                                                                           Louise May - violin; Amy You - violin; Aidan Filshie - viola; Oscar Woinarski - cello

                                                             18 YEARS AND UNDER AWARDS

Auditions for the 18 Years and Under Awards were held on Sunday July 22nd.

Results are;

PIANOS; Equal First Place:  Jeanine Morgan and Max Jiang; Equal 3rd Place: Serena McGrath and Sophie Bahana

STRINGS:  1st - Din Din Wang, Violin; 2nd - Dan Dan Wang, Violin; 3rd - Henry Say, Cello

WINDS:  1st -Jasmine Evenden, Flute; 2nd - Yael Zamir, Flute; 3rd - Ewen Wang, Clarinet

A concert featuring all above prizewinners will be held on Sunday August 19th at the Stonnington Community Uniting Church, corner of Burke Road and Coppin Streets, EAST MALVERN, at 2.30 p.m. Please come along and support these musicians, and be assured of a wonderful afternoon of music.  

                                          RON McNICOL VOCAL AWARD 18 YEARS AND UNDER

Auditions for this award were held on Sunday August 12th.  

Results are:

1st - Noah Straughan; 2nd - Anthony Wright; 3rd - Sarah Burgess.  Special award for a singer under 14 years - Joshua Vass.                                                                                                           These singers will perform at the 18 Years and Under concert, details above.  Please come and enjoy

 

                                   HEPHZIBAH MENUHIN MEMORIAL AWARDS

A wonderful concert was held on September 23rd at St Johns Southgate for the finals of the Hephzibah Menuhin Memorial Award

Results are:

PIANOS:  1st - Anastasia Tionadewi; 2nd - Michael du Huy; 3rd - Sophie Bahana

STRINGS:  1st - Din Din Wang - Violin; 2nd - Ji Woo Yoon - Cello; ; 3rd - Dan Dan Wang - Violin

WINDS:  1st - Will Hardy - Recorders; 2nd  - Minwu Hu - Flute; 3rd - Yael Zamir - Flute

These finalists, together with the winner of the Armstead Singing Award, will compete for the 3MBS FM YOUNG PERFORMER OF THE YEAR AWARD on Sunday October 21st at ANAM

 

                                    ARMSTEAD SINGING AWARD

Five outstanding singers competed for this award.  Results are:                                                        FIRST - Michelle McCarthy; SECOND - Ruth Blythman; THIRD - Madeleine Crombie